Trwa ładowanie proszę czekać ...

Wirginia Zachodnia staje się 29. stanem legalizującym medyczną marihuanę

17 marca 2022

Wirginia Zachodnia staje się 29 stanem legalizującym medyczną marihuanę

Posted by Marihuana Doctors on 05/08/2017 in Aktualności i aktualizacje

Zaktualizowano 25 stycznia 2019 r. Treść medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

To już potwierdzone: Zachodnia Wirginia oficjalnie dołączyła do grona stanów, które zalegalizowały medyczną marihuanę.

6 kwietnia gubernator Jim Justice podpisał ustawę, na mocy której Wirginia Zachodnia stała się 29. stanem, który zezwolił na stosowanie marihuany do celów medycznych. Wirginia Zachodnia jest szóstym stanem, który zalegalizował marihuanę od 2016 r. i trzecim, wraz z Pensylwanią i Ohio, który zatwierdził ustawę w drodze legislacji. W pozostałych trzech stanach - Florydzie, Północnej Dakocie i Arkansas - medyczna marihuana została zalegalizowana poprzez zatwierdzenie w głosowaniu.

Ustawa o medycznej marihuanie w Wirginii Zachodniej, znana również jako SB 386, została po raz pierwszy wprowadzona przez senatora Richarda Ojedę. Niestety, została ona znacznie osłabiona w Izbie, zanim ostatecznie została zatwierdzona w pierwszym tygodniu kwietnia. Zgodnie z nową ustawą, Biuro Zdrowia Publicznego jest odpowiedzialne za regulację przetwórców, hodowców i dyspenserów medycznej marihuany.

Przemawiając do prasy po tym doniosłym dniu w Zachodniej Wirginii, gubernator Justice stwierdził: "Mieszkańcy Wirginii Zachodniej to ludzie pełni współczucia, a to prawo ma pomóc tym, którzy zmagają się z wyniszczającymi chorobami. Jak moglibyśmy odwrócić się plecami do bliskiej osoby, która cierpi? To idealny sposób, aby nasi lekarze mogli pomagać ludziom".

Dobre wieści dla cierpiących

Nowe prawo uznaje konopie indyjskie za środek leczniczy dla pacjentów cierpiących na dowolne z 14 wstępnie zatwierdzonych schorzeń. W tym:

    epilepsja choroba Crohna uszkodzenie rdzenia kręgowego neuropatie choroba Parkinsona stwardnienie zanikowe boczne choroba Huntingtona stwardnienie rozsiane HIV/AIDS silny przewlekły ból rak drgawki nie do opanowania niedokrwistość sierpowatokrwinkowa zaburzenie stresowe pourazowe choroba śmiertelna

Pacjenci z zaleceniem od lekarza mogą nabyć lek w państwowych punktach sprzedaży w postaci żeli, kremów, tabletek, olejków, nalewek, płynów, maści i ekstraktów do odparowania. Stan nie zezwala dyspenasatorom na sprzedaż pączków nadających się do palenia ani marihuanowych przekąsek. Pacjenci mogą je przygotowywać w swoich domach. Nie zezwala również na domową uprawę, a pacjenci mogą legalnie posiadać zapas na jeden miesiąc w danym momencie.

Matt Simon z Marijuana Policy Project uważa, że prawo to pomoże wielu pacjentom i rodzinom w Wirginii Zachodniej w nadchodzących latach. Mówi, że medyczna marihuana jest przydatna w leczeniu wielu różnych wyniszczających schorzeń i objawów.

Mówi też, że medyczna marihuana jest jednym z najsilniejszych środków przeciwbólowych, a ponadto jest o wiele mniej uzależniająca i mniej szkodliwa niż większość leków na receptę dostępnych obecnie na rynku. Zapewnienie pacjentom z Wirginii Zachodniej bezpieczniejszej alternatywy dla leków takich jak opioidy jest dla tego stanu leczeniem na miarę Boga.

Istnieją pewne minusy

Jednym z problemów ustawy obowiązującej w Wirginii Zachodniej jest jednak nowy przepis dotyczący prowadzenia pojazdów pod wpływem marihuany. Zgodnie z tym prawem, upośledzenie jest równoznaczne z tym, że poziom THC wynosi 3 nanogramy na mililitr krwi. Według niektórych krytyków, limit ten jest dość niesprawiedliwy.

Jest on nawet niższy niż limit 5 nanogramów, który został przyjęty w stanach takich jak Waszyngton, gdzie marihuana jest zalegalizowana do użytku rekreacyjnego. W rzeczywistości prawo Zachodniej Wirginii dotyczące prowadzenia pojazdów pod wpływem marihuany może uniemożliwić niektórym pacjentom prowadzenie pojazdów. Poziom THC utrzymuje się zwykle na tym poziomie lub nawet wyższym przez wiele godzin i dni po przyjęciu ostatniej dawki.

Przepisy obowiązujące w Wirginii Zachodniej plasują ten stan na mniej liberalnym końcu spektrum przepisów dotyczących medycznej marihuany, od bardzo restrykcyjnych, jak w przypadku Nowego Jorku, do bardzo liberalnych, jak w przypadku Kalifornii. Mimo że program zakazuje palenia marihuany, jest to znaczący krok naprzód w ogólnym programie legalizacji marihuany i w przemyśle konopnym.

Uzdrawiająca moc trawki

Uważa się, że dziewięciu na dziesięciu amerykańskich wyborców uważa, że marihuana powinna zostać zalegalizowana do celów medycznych. Istnieje wiele dowodów wskazujących na to, że medyczna marihuana może pomóc użytkownikom opioidów w skuteczniejszym uśmierzaniu bólu, co przekłada się na mniejsze dawki tego potencjalnie niebezpiecznego narkotyku.

W niektórych przypadkach marihuana może z powodzeniem zastąpić opioidy w leczeniu bólu. Biorąc pod uwagę te informacje, można śmiało powiedzieć, że legalizacja medycznej marihuany w Wirginii Zachodniej może znacznie zmniejszyć ryzyko przedawkowania i zgonów spowodowanych zażywaniem opioidów.

Organizacja Americans for Safe Access (ASA) pochwaliła stan Wirginia Zachodnia, mówiąc, że legalizacja medycznej marihuany jest przykładem tego, jak ustawodawcy robią wszystko, aby zapewnić cierpiącym dostęp do leków.

Choć nic nie wskazywało na to, że ustawodawcy przedstawią projekt ustawy o medycznej marihuanie przed 60-dniową sesją, w końcu się to udało. Projekt ustawy pojawił się po raz pierwszy 24 marca na posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia, gdzie został przegłosowany stosunkiem głosów 6 do 5. Później, 29 marca, przeszła przez Senat stosunkiem głosów 28 do 6.

Członkowie Izby głosowali jednak za zaostrzeniem ustawy. Wprowadzono m.in. zakaz palenia marihuany, uprawy domowej oraz sprzedaży i kupna jadalnych ziół. Ustawa przeszła przez Izbę 4 kwietnia stosunkiem głosów 76 do 24, a Senat zatwierdził ją następnego dnia stosunkiem głosów 26 do 6.

Sponsor ustawy, Ojeda, powiedział gazecie News, że doprowadzenie ustawy do zatwierdzenia było trudnym zadaniem. Przypisuje on podpisanie ustawy wysiłkom wielu ludzi, którzy z pasją pomagali cierpiącym. "To była walka, żeby przeforsować tę ustawę w Senacie. Musiałem prosić senatora Carmichaela o interwencję, aby ustawa trafiła do komisji, a kiedy już to się stało, nadal było ciężko".

Obecnie w 47 stanach obowiązują jakieś przepisy dotyczące medycznej marihuany, a w 29 z nich wprowadzono skuteczne ustawy o medycznej marihuanie. W kolejnych 18 stanach wprowadzono ustawy o medycznej marihuanie, ale ich przepisy są w pewnym stopniu nieskuteczne, ponieważ są zbyt restrykcyjne lub niewykonalne. Tylko trzy stany - Kansas, Idaho i Indiana - nie podjęły jeszcze żadnych działań w kierunku legalizacji medycznej marihuany.

Biuro Zdrowia Publicznego w Wirginii Zachodniej ma rozpocząć wydawanie kart identyfikacyjnych pacjentów z marihuaną od 1 lipca 2019 r., kiedy to rozpocznie się sprzedaż. Przewiduje się, że w stanie będzie mogło działać do 10 hodowców i 30 poradni.